Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka

Hanami® w mediach

Recenzje prasowe naszych tytułow wydawniczych znajdą Państwo na stronie www.wydawnictwo.hanami.pl


 • Program o Japonii Cztery Pory Roku (20.05.2012)
Przedstawiciele Hanami opowiadali o podróży do Japonii oraz kuchni japońskiej. • Najlepsze komiksy świata Książka.net.pl (13.10.2011)
W tym tygodniu na książkowych półkach w Wielkiej Brytanii pojawi się publikacja "1001 Comics You Must Read Before You Die" ("1001 komiksów, które musisz przeczytać przed śmiercią") - zbiór recenzji najciekawszych i najważniejszych komiksów wybranych przez krytyków. Publikację przygotował zespół 67 znawców komiksowych z 27 krajów. Wśród nich jest Radosław Bolałek - polski badacz sztuki sekwencyjnej, wydawca komiksowy z firmy Hanami od lat biorący udział w międzynarodowych konferencjach poświęconych komiksowi oraz stale współpracujący z Uniwersytetem Seika oraz Międzynarodowym Muzeum Komiksu w Kioto.


 • Nie bój się wielkich oczu Przekrój (9.06.2011)
Od kilku lat do Polski dociera także gekiga – japoński odpowiednik powieści graficznych, skierowanych do najbardziej wyrobionego czytelnika. Pierwotnie wyraz miał inne znaczenie. – W Japonii gekiga to termin, który oznaczał pewien ruch artystyczny, zapoczątkowany na przełomie lat 50. i 60. – tłumaczy Radosław Bolałek z wydawnictwa Hanami, publikującego tego typu komiksy. – Chcieli tworzyć mangę dla starszych czytelników, opisującą rzeczywistość, a także w zupełnie innym stylu graficznym, bardziej realistycznym. Żadnych wielkich oczu, gagów i cech stylistycznych, z których słynął Osamu Tezuka, inspirujący się z kolei Disneyem.


 • Bałtyckie święto komiksu Co jest grane (24.06.2011)
Radosław Bolałek mówi o twórczości chińskiej rysowniczki: "Luo jest jednocześnie rysowniczką i teoretyczką komiksu. Pochodzi z Chin, ale pracuje w Japonii, na uniwersytecie Kioto. Nie tworzy natomiast w najbardziej popularnej w Japonii konwencji mangi, w swoich rysunkach odwołuje się raczej do starochińskiej sztuki parakomiksowej, tworzy duże plansze, w których posługuje się przede wszystkim dwoma kolorami: czernią i czerwienią. Będzie się można o tym przekonać, zerkając do jej właśnie wydanego w Polsce albumu "Czerwone króliki" - to współczesna historia o bardzo antytotalitarnym wydźwięku. W Gdańsku pokazuje wystawę oryginałów i kopii swoich prac, przywiezie także rysunki swoich współpracowników z Kioto, one z kolei będą już dużo bliższe stylistyce mangi."


 • Komiks japoński Pomorska.tv (08.2010)
Radosław Bolałek w trzech programach opowiadał o japońskiej sztuce sekwencyjnej oraz twórcach komiksowych z Kraju Kwitnącej Wiśni.


 • Toyota pod ostrzałemTVN CNBC (25.02.2010)
Po aferze z wadliwymi pedałami gazu w samochodach Toyoty, do opinii publicznej wyciekają kompromitujące listy opisujące wcześniejsze zaniedbania koncernu. Jakie PR-owskie błędy popełniła Toyota i jakie realne zaniechania mszczą się na korporacjach? Rozmowa z Jarosławem Filipkiem, prezesem CODES Consulting oraz Radosławem Bolałkiem z Hanami.


 • Bolałek pisze do International Journal of Comic Art portalmedialny.pl (17.11.2009)
W najnowszym numerze "International Journal of Comic Art" poświęconemu sztuce sekwencyjnej, ukazał się artykuł Radosława Bolałka na temat polskich komiksów. Jest to pierwszy tekst napisany przez Polaka w historii tego czasopisma. Artykuł ma tytuł "The Most Popular Polish Comics (1957-1989)" ("Najpopularniejsze polskie komisy z lat 1957-1989"). Materiał opowiada o najbardziej znanych twórcach z okresu PRL-u (między innymi Christa, Chmielewski, Pawel, Raczkiewicz, Wróblewski) i jest bogato ilustrowany zdjęciami autorów oraz planszami z ich dzieł. Na okładce czasopisma pojawia się także element polski - okładka "Kubusia Piekielnego".


 • Okruchy Kwitnącej Wiśni Życie Warszawy (16.10.2009)
[…] Twórca wydawnictwa Hanami skończył japonistykę na UW. Firma, którą od kilku lat prowadzi w Warszawie, to urzeczywistnienie jego marzeń. A powstała ona z potrzeby stworzenia sobie odpowiedniego miejsca pracy. – W Polsce dla japonistów rynek pracy jest mały. Poszukiwani są przede wszystkim tłumacze do fabryk, te zaś rozlokowane są w różnych zakątkach Polski. Razem z żoną, tłumaczką z japońskiego, nie chcieliśmy ruszać się poza Warszawę. Jedynym sposobem było założenie własnej firmy – mówi Bolałek. Początkowo organizowali szkolenia oraz kursy, pomagali też Polakom i Japończykom prowadzącym wspólne interesy lepiej zrozumieć kulturę i tradycje obydwu narodów. Z czasem zajęli się wydawaniem książek i komiksów japońskich. [...]


 • To uczestnicy mają się dobrze bawić Polter.pl (13.09.2009)
Wywiad z Radosławem Bolałkiem. Wywiad można przeczytać na: Polter.pl


 • Wywiad Kolorowe Zeszyty (5.08.2009)
BFK: Poimprezowy wywiad z Radosławem Bolałkiem. Wywiad można przeczytać na: kolorowezeszyty.blogspot.com


 • Komisja w krainie komiksu Komisja Europejska, Unia Europejska w Polsce (29.06.2009)
[...] – Najbardziej cieszy mnie to, że BFK połączył całe środowisko komiksowe – powiedział Radosław Bolałek z Hanami, jeden z organizatorów festiwalu. – Wyjątkowe na tego typu festiwal było zaangażowanie się rysowników, wydawców i samych fanów. Mam wrażenie i nadzieję, że wszyscy poczuli się jego współtwórcami. [...]


 • Bałtycki Festiwal Komiksu Portal O.pl (13.06.2009)
[...] 27 czerwca 2009 roku w Gdańsku rozpocznie się dwudniowy Bałtycki Festiwal Komiksu. W ostatni weekend czerwca Gdańsk stanie się wyjątkowo przyjazny amatorom sztuki sekwencyjnej. Festiwal organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną, Pracownię Komiksową oraz Hanami przy współpracy z Komisją Europejską.[...]


 • Spójrz w duże oczy - manga w art.bem TVN Warszawa (18.02.2009)
[...] - Są pozycje dla osób dorosłych, spragnionych wiedzy na temat kultury Japonii. Są komiksy na temat agencji reklamowych, są komiksy poruszające piękno przyrody. Jest naprawdę cała masa różnych ciekawych rzeczy - opowiada Radosław Bolałek, japonista.[...]
Program można obejrzeć na: TVN Warszawa. • Polska i świat TVN 24 (12.2008)
W programie Polska i świat emitowanym na antenie TVN 24 Radosław Bolałek wypowiadał się jako ekspert o zasadach etykiety japońskiej.


 • Rok 2008 w komiksie: Awangardowe komando Przekrój (17.12.2008)
[…] Zmienia się również rynek mangi. Wydawnictwo Hanami po sukcesie „Suppli”, obyczajowego serialu o japońskim świecie reklamy, odważnie publikuje tytuły dla dojrzałego czytelnika, na przykład dzieła Jiro Taniguchiego, i zapowiada, że na nim nie poprzestanie.


 • Jak widzi świat japoński Jack London Życie Warszawy (18.11.2008)
[…] Zmienia Japonista i szef wydawnictwa Hanami opowiada o rysowniku Jiro Taniguchim, bohaterze dzisiejszego wykładu w pałacu wilanowskim.
Co pana skłoniło do wydawania komiksów Jiro Taniguchiego w Polsce?
Radosław Bolałek: To twórca nagradzany, rozpoznawany na całym świecie. W wielu krajach uznaje się go za postać równie znaczącą dla komiksu japońskiego co Hayao Miyazaki dla tamtejszej animacji. Od dłuższego czasu planowaliśmy wydać coś jego autorstwa, należało wybrać jedynie odpowiednią pozycję. Padło na „Wędrowca z Tundry”, jedno z nowszych dokonań Taniguchiego. Może dlatego, że znajdziemy w nim historie nawiązujące do kultury i Wschodu, i Zachodu. Z jednej strony mamy inspiracje twórczością Jacka Londona, z drugiej tradycjami japońskimi. • Polacy masowo oddają telefony Dziennik (02.09.2008)
[…] Warszawska firma Hanami specjalizująca się w kursach japońskiego jako jedna z pierwszych zadecydowała: w jej biurze będą tylko komórki. „Szybko obliczyliśmy koszty i okazało się, że w całościowym rozrachunku wychodzą taniej” — mówi DZIENNIKOWI szef firmy Radosław Bolałek. Wówczas wydawało się, że firma bez biurowego telefonu nie ma prawa istnieć. Był to — jak się okazuje — typowy mit o „stacjonarce”.


 • Hanami Życie Warszawy (08.05.2008)
[…] Między innymi taką wiedzę można zdobyć na kursach organizowanych przez Hanami, firmę zajmującą się ekonomiczno-kulturową wymianą polsko-japońską. Organizowane są kursy komercyjne dla firm i dla osób indywidualnych na terenie całej Polski. Prowadzą je specjaliści – kulturoznawcy-japoniści oraz azjatyccy kucharze. Zanim nastąpią zajęcia praktyczne, uczestnicy słuchają wykładu o tradycjach kulinarnych, gatunkach sushi, produktach sezonowych.


 • Studio Kultura - Informacje TVP Kultura (22.01.2008)
W programie "Studio Kultura - Informacje" emitowanym na antenie TVP Kultura został zaprezentowany materiał poświęcony komiksowi Mari Okazaki pt. Suppli.


 • Program poranny Radio WAWA (21.01.2008)
Właściciel firmy Hanami Radosław Bolałek opowiadał słuchaczom o kursach kuchni orientalnych.


 • Każdy może dobrze gotować Dziennik (01.2008)
[…] - Zajęcia prowadzi kucharz Japończyk mówi Radosław Bolałek z Hanami. – Oprócz nauki gotowania chcemy przybliżyć klientom kulturę japońską. Na kilkugodzinny kurs można zaprosić znajomych i uczyć się wspólnie. Jak zapewnia Bolałek jest to doskonała zabawa.


 • Japońska zaraza, czyli jak zbudowaliśmy drugą Japonię Tygodnik Przekrój (06.09.2007)
[…] jest nas blisko 20 osób – opowiada Radosław Bolałek, szef firmy Hanami. – Wspólnie trzy lata temu założyliśmy firmę do zadań specjalnych związanych z Japonią. Organizujemy imprezy, kursy gotowania, szczególnie sushi i ceremonie herbaciane. Tłumaczymy z japońskiego na polski i odwrotnie. Projektujemy wnętrza, meble i elementy ozdobne.


 • Jedność w różnorodności Dziennik Bałtycki (26.03.2007)
[…] Tegoroczna edycja konkursu „Pokaż nam język” odbywa się pod patronatem Parlamentu Europejskiego. […] W czasie Finału Regionalnego odbędzie się też wykład dla uczniów i nauczycieli „Orientalna podróż w nieznane – język japoński”, poprowadzona przez wykładowców z firmy, Hanami, która aktywnie promuje kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni.


 • Nie dla cesarza Rzeczpospolita dodatek Piąta Aleja (18.01.2007)
Rozmowa z Magdaleną Tomaszewską-Bolałek autorką książki "Tradycje kulinarne Japonii" . Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Hanami.


 • Kurs do Kraju Kwitnącej Wiśni Wprost i Kultura (30.12.06-7.01.2007)
Japońskie klimaty wciąż fascynują w modzie, designie i kuchni […] Jeśli jesteś fanem japońszczyzny, zainteresują cię warsztaty organizowane przez Hanami. Prowadzone są przez kucharza i specjalistę z zakresu kultury japońskiej. […] Bardziej skomplikowany jest kurs ikebany – przez 10 godzin uczestnicy układają kompozycje […]


 • W Wilanowie po japońsku Pasmo (6.12.2006)(o spotkaniu autorskim organizowanym przez Hanami)
Podczas prelekcji autorka opowiadała o tradycyjnych japońskich restauracjach, ich wyglądzie oraz obyczajach w nich panujących.[...] Książka Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek nie jest bynajmniej księzką kucharską. Nie nauczymy się z niej gotowa, ale za to poznajemy tradycje kulinarne Kraju Kwitnącej Wiśni na przestrzeni wieków. Możemy poznać nie tylko podział potraw japońskich, historię produktów dla nich charakterystycznych, dzieje i przeobrażenia samych potraw, ale także ich tło kulturowe i obyczajowe.[...]


 • RMF Classic (1.12.2006)(o spotkaniu autorskim organizowanym przez Hanami)
[…] My w RMF Classic zapraszamy na bardzo ciekawe spotkanie przy japońskiej herbacie.[…] Zaproszeni goście będą rozmawiać na bardzo ciekawe tematy […] Pretekstem do rozmowy będzie książka "Tradycje kulinarne Japonii" Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek. […] książka jest bardzo ciekawa i bardzo pięknie wydana […]


 • Kuchnia Japonii Południe(o spotkaniu autorskim organizowanym przez Hanami)
2 grudnia o godzinie 17:00 w Białej Sali Muzeum Pałacu w Wilanowie odbędzie się spotkanie poświęcone japońskiej kulturze żywieniowej połączone z promocją książki Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek.[...]


 • Jeść po japońsku Pasmo (29.11.2006)(o spotkaniu autorskim organizowanym przez Hanami)
[...]Tematem przewodnim prelekcji i pokazu zdjęć będą japońskie restauracje. Spotkaniu towarzyszyć będzie degustacja japońskiej herbaty i słodyzczy, którą zapewniły firmy "Kokoro" i "Hanami".


 • Salon piękności odcinek "Orient Express" TVN Style (12.11.2006)
Pomoc w przygotowaniu materiału do następujących punktów programu: Zielona herbata nie tylko do picia - czyli deser z zielonej herbaty oraz Ikebana, czyli ożywianie kwiatów - sztuka i relaks.


 • Koneser dodatek do Gazety Prawnej (25.09.2006)
Hanami – firma specjalizuje się w kursach poświęconych kuchni i kulturze Japonii. Proponowane tematy: świat japońskich słodyczy, desery z zielonej herbaty, sushi, kazari zushi (sushi ozdobne), tofu i miso.


 • Moda na skośne języki Echo miasta (2.03.2006)
[...]Wśród osób, które przychodzą do nas uczyć się języka są trzy grupy - mówi Radosław Bolałek z firmy Hanami. Największą grupę stanowią ludzie, którzy faktycznie potrzebują japońskiego do pracy, ponieważ albo pracują w firmach japońskich, albo współpracują z Japończykami jako samodzielni biznesmeni.[...]My nie tylko uczymym, ale organizujemy też szkolenia kulturowe, gdzie można np. poznać sposób przyrządzania sushi, ikebanę, ceremonię parzenia herbaty.[...]


 • Posmak orientu... A4 numer 28 (2005)
Kuchnia Kraju Kwitnącej Wiśni to połączenie subtelnej elegancji i minimalizmu.[...] Japończycy od wieków inspirowali się pięknem otaczającego ich świata.[...] Firma Hanami również dała zainspirować się estetyką Kraju Kwitnącej Wiśni i zorganizowała pierwszy w Polsce kurs poświęcony japońskiej kulturze kulinarnej pt. "Podstawowe informacje o kuchni japońskiej oraz kurs aranżacji potraw i stołu japońskiego"[...]


 • Kursy Hanami Gazeta Wyborcza, Co jest grane (2-8.09.2005)

 • Smak miasta Wprost i Kultura (12-25.09.2005)
(Kursy Hanami) [...]Po godzinnym wykładzie następuje prezentacja, krok za krokiem, jak należy przygotowywać danie, a następnie każdy próbuje swoich sił.[...]


 • Po japońsku Gazeta Wyborcza, Co jest grane (5-11.08.2005)
[...]Osobom zainteresowanym kulturą Japonii powinien spodobać się kurs[...] Podczas 20 godzin zajęć prowadzonych przez zespół polsko-japoński uczestnicy poznają specyfikę kuchni japońskiej historię potraw, style aranżacji jedzenia oraz zasady japońskiej etykiety.[...]
Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka

Hanami, język japoński, konsulting, tłumaczenia, nauka